• Niespełnione talenty lat 90 >>

  -18-02-2009- 16-10 (Marcin Drechna) - Źródło:

  piłka nożna

  Klika tygodni temu w portalu Onet.pl ukazał się dość obszerny wywiad z byłym piłkarzem Widzewa Łódź i reprezentacji Polski Markiem Citko. Wywiad ten zainspirował mnie do tego artykułu, ponieważ moim zdaniem ten piłkarz był największym niespełnionym zawodnikiem tamtych czasów. Piłkarz miał ogromne szanse na karierę w największych zagranicznych klubach, ale ...

  ... jemu akurat nie udało się tego osiągnąć, ponieważ kontuzja zamknęła mu bramy do międzynarodowej kariery piłkarskiej. Patrząc w życiorys Marka możemy zauważyć, że jego kariera do 17 maja 1997 roku układała się wręcz idealnie. W 1995 roku przeszedł do Widzewa Łódź z którym dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski, Superpuchar Polski oraz występował w Lidze Mistrzów. Jego strzał w meczu z Atletico Madryt pamięta każdy kibic Widzewa, kiedy to prawie z 40 metrów pokonał hiszpańskiego bramkarza. Citko w tych czasach był podporą reprezentacji Polski, w której strzelał liczne bramki. Zainteresowały się nim kluby z całej Europy, ale on pozostał w Widzewie. Przyszedł 17 maja 1997 roku, Widzew rozgrywał spotkanie z Górnikiem Zabrze. Citko doznał kontuzji ścięgna Achillesa, która wykluczyła go z gry na 16 miesięcy.
  Po niej już nigdy nie udało mu się wrócić do dawnej formy. Grał jeszcze za granicą ale w przeciętnych klubach szwajcarskich. Karierę zakończył w 2007 roku jako gracz Polonii Warszawa. Obecnie jest menadżerem piłkarskim.

  Drugim wielkim niespełnionym talentem jest Wojciech Kowalczyk. Napastnik „wielkiej” drużyny, która w 1992 roku pod okiem Janusza Wójcika zdobyła wicemistrzostwo olimpijskie. O popularnym „Kowalu” w tamtych czasach mówiło się bardzo wiele, a to za sprawą jego wielkiego talentu. Zgubny dla piłkarza jednak okazał się alkohol, przez którego prawdopodobnie nie udało mu się zrobić wielkiej kariery zagranicznej.
  Największe sukcesy odniósł w Legii Warszawa. Trzykrotnie zdobywał z tą drużyną mistrzostwo Polski. Najbardziej zasłynął rewanżowego meczu ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów, w którym strzelił dwie bramki Sampdorii Genua, zapewniając Legii awans do półfinałów. Uważany za błyskotliwego napastnika, świetnie spisywał się w meczach Legii, jednak nie udało mu się zrobić międzynarodowej kariery.
  Jego niepokorny charakter sprawił, że zrezygnował w pewnym momencie zrezygnował z gry w reprezentacji oraz wchodził w konflikty z trenerami.

  Niespełnionych talentów lat 90 jest jeszcze kilka, a nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt. Szkoda tylko, że nie udało nam się zobaczyć żadnego z nich grających w najlepszym klubie Europy. Takiego, który w takim zespole odgrywałby kluczową rolę. Może obecni piłkarze będą podążać innymi ścieżkami i wybierać właściwe decyzje. Mamy sporo młodych dobrych zawodników, którzy są w stanie osiągnąć coś w światowej piłce nożnej np. Robert Lewandowski, Adam Kokoszka czy Kuba Błaszczykowski. Oni w najbliższym czasie mogą być na czołówkach największych sportowych gazet Europy. Mam tylko nadzieję, że za klika lat nie będę pisał o nich artykułu pod tytułem „Niespełnione talenty początku XXI wieku”.

  Wszystkich czytelników zapraszam do komentowania tego artykułu i pisania swoich odczuć o niespełnionych talentach lat 90.


 • Dodaj komentarz

  • Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
 • Komentarze

  • ~ anthonyfiddy2 -24-06-2014 10-36

   With Royal KonTiki Replica Watches uk Two Time Zones, the Swiss watch brand Eterna pursues the development of Rolex Replica a legendary collection. This year, this model sports, manly and robust returns in a Replica Hublot version equipped with a waterproof enclosure 100 metres from 42 mm steel that houses the manufacture 39 caliber which allows the display of the date and especially the GMT function. A nice template for men in thirst of adventures...
  • ~ Marcin Drechna -18-02-2009 17-49

   Zapraszam wszystkich do komentowania :)

Ankieta

 • Gdzie oglądasz spotkania piłkarskie ?

  Zapraszamy do odpowiedzi na pytanie - Gdzie oglądasz spotkania piłkarskie ?

Zobacz Wyniki